Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Na samym początku należy przypomnieć, że to ubezpieczenie dobrowolne. Oznacza to nic innego, jak brak przepisów narzucających obowiązek zawarcia takiej  umowy. To my decydujemy się na jego zakup i tylko w taki sposób możemy dodatkowo zabezpieczyć się podczas naszej podróży zagranicznej. Może ona być służbowa, wypoczynkowa i jakakolwiek inna.

Z czego składa się ubezpieczenie turystyczne?

Firmy stoją otworem dla swoich klientów. To bowiem oni regulują rynek w tej dziedzinie i od nich będzie zależało co wybiorą. Z tego prostego względu można się domyśleć, że rodzajów ubezpieczeń jest bardzo dużo. Poczynając od podstawowych, które zapewniają nam ochronę dla nas i rodziny podczas wypadku, kończąc na takich, które zabezpieczają nasz bagaż czy zapewniają pomoc fachowców. Oto kilka najważniejszych opcji ubezpieczenia turystycznego wraz z krótkim opisem:

  • Koszty Leczenia – górny limit odpowiedzialności TU stanowi SU (suma ubezpieczenia). Powinna być przynajmniej na poziomie 10000 – 20000 Euro! Koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie i lepiej dołożyć 5zł do składki zapewniając sobie wystarczającą polisę. Wśród wydatków znajdzie się m.in. transport do i między placówkami medycznymi, wydatki na leki, badania, leczenie itd. Należy również zwrócić uwagę by ubezpieczalnia za nas załatwiała formalności związane z płatnością – nie będziemy musieli płacić i czekać na zwrot od naszego ubezpieczyciela.
  • NNW – klasycznie zabezpiecza nas przed niebezpiecznymi wypadkami. Podobnie jak w ubezpieczeniach komunikacyjnych wypłacane odszkodowanie zależy od kwoty na jaką się ubezpieczymy. Są to raczej niskie sumy ale adekwatnie składka wygląda proporcjonalnie.
  • Ubezpieczenie bagażu – przecież utrata bagażu to koniec naszej podróży. Zazwyczaj mamy tam wszystkie potrzebne rzeczy. To nie lada problem jak i również strata finansowa: ubrania, kosmetyki, klucze, czasami też pieniądze.. itp. Niektóre ubezpieczalnie rekompensują Twoje straty nawet gdy bagaż się spóźni!
  • Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – to droższe ubezpieczenie, lecz i ryzyko bardzo duże. Kradzież aparatu, smartfona czy laptopa to jedne z najczęstszych i najbardziej ciężkich przygód dla naszych portfeli. Zabieramy elektronikę, powinniśmy się nad tym zastanowić
  • Ubezpieczenie Assistance w podróży – to pomoc w trudnej sytuacji. Są to m.in. opieka nad dziećmi, transport Ciebie i rodziny gdy zajdzie taka sposobność, zakwaterowanie zastępcze, gdy z jakiś przyczyn nie udało wam się dotrzeć do celu, potrzebna gotówka “na szybko” itd.
  • OC w podróży – odpoczywaj spokojnie. Nawet wtedy gdy Ty lub ktoś z Twojej rodziny spowoduje szkodę osobom trzecim. Możliwość rozszerzenia odpowiedzialności o szkody spowodowane przez psy. Zabierasz psa na wycieczkę?
  • inne – specjalne klauzule lub dodatkowe opcje ubezpieczenia oferowane przez różne firmy. Sprawdź ofertę każdej ubezpieczalni. Każdy znajdzie coś dla siebie

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia turystycznego?

Nasza polisa będzie zależna przede wszystkim od naszych oczekiwań. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne? To zależy jakiej ochrony i pomocy potrzebujemy. Następnie powinniśmy dobrać ją pod rodzaj naszego wypoczynku. Jeżeli spędzimy wakacje aktywnie na nartach, powinniśmy dokupić odpowiednie klauzule, dzięki czemu w przypadku kontuzji lub uszczerbku otrzymamy pomoc i odszkodowanie. Gdy natomiast zamierzamy leżeć na leżaku i nie ruszać się z miejsca mamy do dyspozycji tańsze propozycje. Gdy podróżujemy autem powinniśmy zaopatrzyć się w tzw. assistance samochodowy, który zapewni nam naprawę pojazdu na miejscu lub możliwość dojechania do celu poprzez chociażby pojazd zastępczy.

Na samym końcu powinniśmy się kierować ceną. Nie uważam, że musimy wybierać najdroższy pakiet ale ubezpieczenie turystyczne jest jednym z najtańszych na rynku i z pewnością najbardziej opłacalnych. Może się bowiem okazać, że te 80zł uratują nam skórę lub pozwolą kontynuować wypoczynek bez konieczności powrotu do domu.

Ceny wahają się od 30 zł za jedną osobę do nawet 250 zł przy założeniu dużej rodziny i uprawianiu sportów ekstremalnych.

Jak przebiega zakup polisy turystycznej w naszej agencji MUK Ubezpieczenia?

  1. Przygotuj niezbędne dokumenty – agent pobierze niezbędne informacje i zapisze wszystkie dane na wniosku
  2. Wybieramy zakres i poznajemy składkę – powiedz nam jak chcesz się ubezpieczyć oraz wybierz ubezpieczenia dodatkowe (np. assistance)
  3. Złożenie wniosku ubezpieczeniowego – jeżeli wszystkie dane się zgadzają można wystawić polisę
  4. Wystawienie polisy – otrzymujesz wszystkie niezbędne informacje: gdzie dzwonić w przypadku szkody, info o zakresie ubezpieczenia i potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia
  5. Opłacenie składki – ważne by opłacić w terminie, dopiero wtedy ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność
  6. Start ochrony – rozpoczyna się po otrzymaniu polisy i opłaceniu składki

Życzymy wszystkim czytelnikom udanego wypoczynku i niezapomnianej podróży!